Aktualności

System sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) jest sprawdzonym rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć poziom bezpieczeństwa obiektu oraz jego użytkowników. Podstawowym jego zadaniem jest zawiadamianie o próbie lub wtargnięciu do budynku. Użytkownik jest natychmiast informowany o wszelkich wykrytych przez system SSWiN podejrzanych zdarzeniach. Dodatkowo stosowne komunikaty mogą zostać automatycznie wysłane do odpowiednich służb. Informacje przekazywane są poprzez wiadomości SMS, PUSH, połączenia głosowe, czy wiadomości e-mail. Warto wspomnieć, że system sygnalizacji włamania i napadu może służyć do zabezpieczenia mniejszych, jak i większych obiektów. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto dba o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swojego mienia.

Jak to działa?

Z założenia sam sposób funkcjonowania systemu jest bardzo prosty. W obszarze chronionym rozmieszczone są różnego typu czujki, które reagują m.in. na ruch, zmianę temperatury, czy dźwięk. Po wykryciu ww. zjawisk następuje transmisja sygnału z czujki do centrali, która go odbiera, a następnie przetwarza w oparciu o zaprogramowany algorytm. W oparciu o zapisane ustawienia wysterowywane są urządzenia wykonawcze takie jak np. sygnalizatory. Jednocześnie informacja o zdarzeniu jest wysyłana do użytkowników oraz innych uprawnionych podmiotów takich, jak chociażby pracownicy agencji ochrony. Na miejsce zdarzenia przeważnie wysyłany jest patrol interwencyjny.

Rodzaje systemów SSWiN

Skoro już wiadomo czym jest SSWiN oraz jak działa to należy określić jego możliwe konfiguracje. Jeżeli chodzi o sposób działania poszczególnych urządzeń, to wyróżnić można:

  • komunikację przewodową (poszczególne elementy systemu są połączone ze sobą przy pomocy kabli, co wiąże się z koniecznością rozprowadzenia przewodów po obiekcie),
  • komunikację bezprzewodową (poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą przy użyciu fal radiowych. W takim rozwiązaniu nie ma potrzeby rozprowadzania przewodów po obiekcie.

Funkcjonalność instalacji jest rozbudowana o możliwość obsługi przy pomocy aplikacji. Wadą jest konieczność weryfikowania poziomu naładowania baterii zainstalowanych w urządzeniach).
Na rynku bez problemu można znaleźć urządzenia przeznaczone do pracy w poszczególnych konfiguracjach.

Z czego składa się system SSWiN?

W zależności od specyfiki zabezpieczanego obiektu elementy systemu mogą być zróżnicowane zarówno jeśli chodzi o ich zasadę działania, ilość, jak i również rozmieszczenie. W większości przypadków podstawę umożliwiającą realizację przypisanych zadań tworzą: centrala alarmowa, czujki alarmowe, nadajniki (np. moduł GSM/GPRS), czy sygnalizatory. Opcjonalnie całość może być rozbudowana o urządzenia sterujące, które pozwalają automatycznie wykonywać dodatkowe czynności takie jak: otwieranie okien, zasłanianie rolet, czy załączanie oświetlenia. Podnieś poziom bezpieczeństwa, dobierając odpowiednie rozwiązania dopasowane do potrzeb.

Centrala alarmowa – elektroniczne serce systemu

Zadaniem centrali jest nadzór nad działaniem całego systemu, a w szczególności gromadzenie oraz przetwarzanie danych. Centrala alarmowa umożliwia również programowanie działania systemu zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. To właśnie w oparciu o program centrala alarmowa jest w stanie sterować odpowiednimi urządzeniami wykonawczymi w odpowiedzi na sygnały wejściowe (np. pochodzące z czujek, czy manipulatorów). W odpowiedzi na nie uruchamiany jest alarm pozwalający podjąć dalsze działania.

W trakcie doboru odpowiedniej centrali należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • zgodność z normą EN 50131 (np. Grade 2),
  • ilość wejść programowalnych (np. 8),
  • ilość wyjść programowalnych (np. 4),
  • wbudowane moduły (np. GSM/GPRS, głosowy, akustyczna weryfikacja alarmu),
  • możliwość podziału systemu na strefy (np. 2 z różnymi trybami dozoru),
  • możliwości sterowania systemem (np. manipulator, aplikacja mobilna, pilot),
  • wielkość pamięci zdarzeń.

Tak naprawdę wymagania odnośnie centrali są w dużej mierze określone przez wielkość oraz specyfikę zabezpieczanego obiektu, jak i również oczekiwania użytkownika końcowego (łatwość obsługi).

Czujki alarmowe – twój sprawdzony strażnik

Podstawowym zadaniem czujek alarmowych jest wykrywanie działań niepożądanych (ruch, otwarcie drzwi, czy okien, zbicie szyby) oraz przekazanie odpowiednich sygnałów do centrali. Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń, które reagują na różne działania i zjawiska.

Do najpopularniejszych czujek zaliczyć można czujki:

  • podczerwieni (tworzą barierę promieni podczerwonych rozciągających się pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem),
  • mikrofalowe (wykrywa ruch poprzez odbijające się od obiektu fale),
  • kontaktrony (wykrywa otwarcie okna lub drzwi poprzez zanik pola elektromagnetycznego),
  • stłuczenia i wibracyjne (reagują na dźwięk stłuczonej szyby lub fizyczne wibracje),
  • PIR (wykrywa zmiany promieniowania cieplnego),
  • dualne (wykorzystuje dwa rodzaje detektorów w jednej obudowie).

Można zatem stwierdzić, że poprzez przesłanie odpowiedniego sygnału czujki komunikują pierwsze o wykrytym zagrożeniu. To właśnie obok centrali detektory są jednymi z podstawowych elementów, bez których cały system nie mógłby istnieć.

Moduł GSM – bezcenna komunikacja

W przypadku modułu GSM należy zacząć od kontrowersyjnego stwierdzenia, że bez niego cały system mógłby istnieć. Niemniej tak jak wspomniano na wstępie zadania systemu alarmowego SSWiN to między innymi informowanie użytkowników oraz wysyłanie wiadomości do odpowiednich służb. Jeśli dodać do tego, że skuteczność działania to przede wszystkim szybka reakcja, to można dojść do wniosku, że moduł GSM pełni jednak bardzo ważną rolę i w niektórych sytuacjach może okazać się wręcz bezcenny.

Skuteczne sygnały alarmowe

Skuteczny system sygnalizacji włamania to nie tylko wykrywanie włamania, lecz również jego sygnalizowanie. W tym celu na terenie zabezpieczanego obiektu montuje się urządzenia, które generują sygnały alarmowe ostrzegające o zagrożeniu. Obecnie najczęściej stosowane są urządzenia akustyczno-optyczne, które generują jednocześnie zarówno sygnał akustyczny o stałej lub zmieniającej się częstotliwości, jak i również błyskowy sygnał optyczny. Oczywiście możliwy jest również montaż samego sygnalizatora akustycznego lub optycznego. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są również sygnalizatory akustyczne, czy akustyczno-optyczne z komunikatem słownym. W ten sposób przekazywana jest jednoznaczna informacja, której treść w niektórych rozwiązaniach może się zmieniać dynamicznie w trakcie rozwoju wydarzeń.

Uwaga na fałszywe alarmy

Tak jak każde inne rozwiązanie również systemy alarmowe nie są idealne. W trakcie działania instalacji może pojawić się moment, w którym zostanie wygenerowany przez system sygnalizacji włamania tak zwany fałszywy alarm. Jest to sytuacja, w której pomimo braku zagrożenia system sygnalizuje naruszenie stref chronionych.

Najczęściej takie zdarzenia są wynikiem:

  • błędu użytkownika systemu (np. pozostawienie otwartych drzwi, czy okien, naruszenie strefy chronionej, błędne hasło rozbrojenia),
  • czynniki zewnętrzne (zwierzęta, remonty, warunki atmosferyczne),
  • nieprawidłowa instalacja lub konfiguracja.

W celu ograniczenia częstotliwości występowania oraz liczby fałszywych alarmów należy przeprowadzać okresowe uruchomienie oraz sprawdzenie systemu, a także czynności konserwacyjne. Działania te powinny być realizowane przez uprawnione do tego osoby, a potwierdzeniem wykonania testu powinien być odpowiedni protokół. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że całość pracuje poprawnie, a w razie potrzeby wykrywanie włamania będzie skuteczne, a szybka reakcja możliwa.

Zalety systemu SSWiN

Odpowiednio dobrany oraz skonfigurowany system sygnalizacji włamania i napadu jest w stanie realnie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników obiektu, jak i również zgromadzonego tam mienia. Dodatkowo system pełni funkcję odstraszającą, ponieważ znacznie utrudnia przeprowadzenie niepożądanych działań w sposób niezauważony. Dodatkowo posiadanie takiej instalacji pozwala wykryć wszelkie zdarzenia bez zwłoki czasowej, co umożliwia szybką reakcję oraz podjęcie stosownych działań. Ponadto dostępne na rynku rozwiązania są bardzo proste w obsłudze. Większość producentów oferuje dedykowane aplikacje, które pozwalają na bieżący podgląd wszystkich najważniejszych informacji związanych z działaniem systemu oraz poszczególnych jego elementów.


Opracowano na podstawie:

Przeczytaj również

Czytaj więcej
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Wybierz język