Tak, sygnalizatory pracujące w ramach jednej sieci (synchronizowane ze sobą) mogą być zasilane z różnych źródeł.
Należy pamiętać, że w takim przypadku istotne są opóźnienia załączenia poszczególnych grup sygnalizatorów. W przypadku, gdy są one znaczące, sygnalizatory będą ze sobą synchronizowane jednak dopiero od kolejnej rozpoczętej sekwencji.
Tak, sygnalizatory SG-Pgw2, SG-Pgw3, SGO-Pgw, SGO-Pgz3 mogą być ze sobą synchronizowane.
W celu wykonania synchronizacji należy połączyć układ zgodnie z wytycznymi podanymi w opisach poszczególnych produktów.
Dodatkowo należy pamiętać, że w każdym sygnalizatorze, który ma pracować w sieci, musi być wgrany i wyzwalany ten sam komunikat.
W ramach jednej sieci z wykorzystaniem funkcji synchronizacji można łączyć do 10 szt. sygnalizatorów.
Nie zaleca się łączenia sygnalizatorów w duże rozległe sieci, ponieważ uszkodzenie przewodu/sygnalizatora w czasie pożaru może spowodować uszkodzenie całej sygnalizacji pożaru (w najlepszym przypadku utratę jedynie synchronizacji).
Komunikaty alarmu pożarowego powinny być dostosowane do specyfiki obiektu, treść komunikatów jest uzależniona od sposobu zrealizowania systemu SSP w budynku. Treść komunikatu powinna ustalać osoba projektująca instalację SSP lub osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo pożarowe w danym budynku.
Stosowanie synchronizacji wymagane jest przy nagłaśnianiu korytarzy, pomieszczeń, w których jednocześnie mogą pracować co najmniej dwa sygnalizatory. Przykładem takiej sytuacji może być nagłaśnianie korytarzy w hotelach. Sygnalizatory powinny być synchronizowane w ramach jednego piętra, natomiast pietra nie muszą być ze sobą synchronizowane. W przypadku braku synchronizacji sygnalizatorów, odtwarzany komunikat może być niezrozumiały, ze względu na różnice w czasie rozpoczęcia odtwarzania komunikatów przez sygnalizatory.
Nie ma takiej możliwości. Wybór sygnału alarmowego jest dokonywany dla wszystkich komunikatów.
W celu wyzwolenia pojedynczego komunikatu do sygnalizatora głosowego wystarczy doprowadzić 2 żyły. Jeśli istnieje potrzeba synchronizacji kilku sygnalizatorów, należy połączyć układ zgodnie ze schematem dostępnym w opisie produktu.
W trybie do 3 komunikatów – każdy komunikat może mieć maks. 30 sekund
W trybie do 10 komunikatów – wielkość plików z komunikatami sumarycznie nie może przekroczyć 2 MB. Pojedynczy komunikat nie może trwać dłużej niż 30 sekund
Sygnalizator SG-Pgw2 spełnia wymagania normy PN-EN 54-3:2003+A2:2007 Systemy sygnalizacji pożarowej — Część 3: Pożarowe urządzenia alarmowe — Sygnalizatory akustyczne ze zmianą 2, która określa wymagania dla sygnalizatorów akustycznych głosowych. Zakres badań przewidziany dla sygnalizatorów akustycznych głosowych zgodnie z ww. normą nie przewiduje pomiaru zrozumiałości mowy. Warto pamiętać, że sygnalizatory głosowe nie są zamiennikiem DSO, dla którego taki pomiar jest wymagany.
W związku z powyższym dla sygnalizatorów głosowych obowiązują wymagania, które są zawarte w normie PN-EN 54-3:2003+A2:2007. Podczas rozmieszczania sygnalizatorów można dodatkowo posiłkować się Specyfikacją Techniczną PKN-CEN/TS 54-14:2006 oraz normą amerykańską NFPA 72: National Fire Alarm and Signaling Code. Głównym wymogiem pozostaje jednak zapewnienie wymaganego natężenia generowanego dźwięku.
Sygnalizatory głosowe muszą spełniać wymagania normy EN 54-3, w której zawarta jest sekwencja pracy:
Sygnał ostrzegawczy od 2 do 10 s
Cisza od 0,25 do 2s
Komunikat głosowy <30 s
Cisza od 0,25 do 2 s
Do programowania sygnalizatorów głosowych należy użyć kabla USB A/micro USB. Po podłączeniu kabla do komputera PC lub laptopa sygnalizator zostanie wykryty jako pamięć masowa.
UWAGA!
Użyty kabel powinien posiadać funkcję transmisji danych (niektóre kable mogą być użyte jedynie do ładowania).
Odpowiedni kabel znajdziecie w naszej ofercie TUTAJ.
Do tworzenia nagrań można wykorzystywać syntezatory mowy. Przykładem takiego syntezatora jest syntezator IVONA, dostępny na stronie internetowej www.ivona.com. Po zarejestrowaniu się istnieje możliwość stworzenia oraz pobrania własnych komunikatów. Użytkownik może zamienić tekst na sygnał akustyczny – plik *.wav. Otrzymany plik dźwiękowy można wgrać do sygnalizatora SG-Wgw2, SG-Wgw2 IP65 w postaci cyfrowej.
Sygnalizator SG-Wgw2, SG-Wgw2 IP65 posiada tryb pracy sygnalizatora z wyzwoleniem (sygnalizator zapowiadający). W tym trybie pracy sygnalizator wymaga napięcia zasilania oraz dodatkowo sygnału wyzwolenia. Po podłączeniu napięcia zasilania sygnalizator jest w stanie oczekiwania na impuls wyzwolenia. W momencie otrzymania impulsu sygnalizator odtworzy komunikat, po czy powróci do stanu czuwania, oczekując na kolejny impuls wyzwolenia. Nie jest jednak możliwe jednokrotne odtworzenie komunikatu wyłącznie poprzez podanie napięcia zasilania.