Aktualności

Gdzie stosuje się instalacje przeciwpożarowe?

Każdy projektowany obiekt musi spełniać ściśle określone kryteria oraz wymogi, które znaleźć można m.in. w aktualnych przepisach. Pod względem bezpieczeństwa pożarowego szczególnie istotne jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Można w nim znaleźć między innymi definicję pojęcia urządzeń przeciwpożarowych, czy wykaz miejsc, gdzie powinny być one montowane. Takie urządzenia razem tworzą system sygnalizacji pożarowej (SSP), który zapewnia bezpieczeństwo na terenie danego obiektu. Lista miejsc, gdzie należy stosować takie urządzenia ujęta w ww. Rozporządzeniu jest długa i obejmuje m.in. budynki handlowe, kina, teatry, budynki użyteczności publicznej, sale widowiskowe, budynki zamieszkania zbiorowego, muzea, garaże podziemne, stacje metra, dworce i porty, banki, czy biblioteki.

Po co stosuje się urządzenia ppoż?

Przeznaczeniem urządzeń przeciwpożarowych jest zapobieganie powstawaniu oraz wykrywanie i zwalczanie pożaru lub ograniczanie jego skutków. System sygnalizacji pożarowej składający się z takich urządzeń jest niezwykle istotny w perspektywie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie wcześniej wymienionych budynków. Na ich terenie może bowiem powstać realne ryzyko wystąpienia pożaru, którego skutki są ciężkie do przewidzenia. Niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia może prowadzić nie tylko do znacznych strat materialnych, ale stanowi również zagrożenie zdrowia i życia osób przebywających na terenie obiektu. Właśnie dlatego w celach prewencyjnych budynki wyposażane są w specjalistyczne instalacje przeciwpożarowe należące do aktywnych zabezpieczeń ppoż.

Jak prawidłowo wykonywać instalacje przeciwpożarowe?

Skuteczność całych instalacji przeciwpożarowych zależy przede wszystkim od prawidłowego doboru wymaganych urządzeń w oparciu o warunki techniczne panujące w danym budynku. Przykładem może być, chociażby dobór właściwego urządzenia sygnalizacyjno-alarmowego na terenie obiektu z uwzględnieniem tła akustycznego (hałasu) oraz innych aspektów. W zależności od charakteru obiektu może się bowiem okazać, że same sygnalizatory akustyczne mające znaleźć się w projektowanej instalacji ppoż będą niewystarczające. Gdy w danym obiekcie panuje duży hałas (np. zakład przemysłowy), a pracownicy stosują środki ochrony osobistej w postaci ochronników słuchu to należy tam stosować dodatkowe urządzenia uzupełniające. W takim budynku w razie wystąpienia pożaru uzupełnieniem sygnalizacji akustycznej powinna być sygnalizacja optyczna, co zapewni większą skuteczność alarmowania. Inne elementy wchodzące w skład instalacji ppoż powinny być również dobierane zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak i specyfiką obiektu. Pod uwagę należy wziąć obszar zagrożenia, a także potencjalny rozwój zagrożenia pożarem w poszczególnych strefach. Bardzo ważne są także właściwości zastosowanych materiałów budowlanych. Elementy budynku takie jak główna konstrukcja nośna, czy konstrukcja dachu muszą posiadać bowiem odpowiednie klasy nośności ogniowej budynku R. Sam projekt powinien być uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Z czego mogą składać się instalacje przeciwpożarowe?

Gotowy projekt jest punktem wyjścia do przeprowadzenia montażu instalacji ppoż w danym obiekcie. W zależności od charakteru obiektu system może się składać z wielu elementów. W skład instalacji przeciwpożarowych najczęściej wchodzą, chociażby: stałe i półstałe urządzenia gaśnicze, urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, instalacji oświetlenia ewakuacyjnego, hydranty wewnętrzne i zawory hydrantowe, hydranty zewnętrzne, pompy, przeciwpożarowe klapy odcinające, urządzenia oddymiające, urządzenia zabezpieczające przed powstaniem wybuchu, kurtyny dymowe, drzwi czy bramy przeciwpożarowe. Jak widać, przekrój stosowanych rozwiązań jest bardzo szeroki, a absolutnie kluczowy jest prawidłowy montaż każdego elementu zgodnie z dokumentacją projektową oraz producenta. Właśnie dlatego na rynku można przeważnie znaleźć podmioty specjalizujące się w montażu np. systemów alarmowych, czy systemów oddymiania. Specjalizując się w danym obszarze wykonawca jest w stanie zaoferować profesjonalny montaż instalacji ppoż składającej się z określonych grup urządzeń. Co więcej, niektóre firmy oferują również usługi doradztwa z zakresu planowania, projektowania, czy konserwacji obejmujące całe systemy przeciwpożarowe.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oraz montażu instalacji ppoż?

Jak już wcześniej wspomniano, prawidłowy montaż powinien odbyć się z zachowaniem wytycznych znajdujących się w projekcie, jak i również dokumentacji producenta. Należy mieć również na uwadze, że wyroby wchodzące w skład instalacji przeciwpożarowych, które mają być zamontowane w budynku, powinny posiadać aktualne dokumenty takie jak Certyfikaty, Świadectwa Dopuszczenia, czy Krajowe Oceny Techniczne. Dokumenty te potwierdzają spełnienie wymogów określonych w stosownych normach oraz rozporządzeniach. To z kolei stanowi potwierdzenie skuteczności wyrobów w warunkach pożaru. Co więcej, w przypadku gdy wyrób posiada Krajową Ocenę Techniczną, to często można w niej znaleźć również wytyczne odnośnie montażu. W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystać można z usługi doradztwa firm specjalizujących się w określonym zakresie. Większość firm produkujących określony asortyment oferuje również wsparcie techniczne w różnych formach i zakresie, co w niektórych przypadkach może okazać się bardzo pomocne.

Sprawdź też: Jakie są rodzaje sygnalizatorów alarmowych 

Przeczytaj również

Czytaj więcej
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Wybierz język